Vanredne situacije
Zakonski okvir
U Republici Srbiji primenjuje se Zakon o smanjenju rizika od katastrofa i upravljanju vanrednim situacijama (“SL. Glasnik RS” 87/18), stoga predmetnim zakonom, članom 15. i 17., definisana je obaveza izrade:
- Procene rizika od katastrofa, i
- Plana zaštite i spasavanja;
Njihovim usvajanjem i inkorporacijom (Procena rizika od katastrofa i Plan zaštite) zaposleni jačaju otpornost i spremnost za reagovanje na posledice katastrofa, i bivaju pripremljeni za adekvatan odgovor na određene opasnosti.
Šta je Procena rizika od katastrofa?
Procena rizika od katastrofa predstavlja najvažniji strateški akt kojim se identifikuju prirodne i tehničko-tehnološke opasnosti, određuje nivo rizika i na osnovu toga predlažu mere za ublažavanje, kako bi se uticaj na život i zdravlje zaposlenih i prisutnih, kao i mere zaštite imovine i minimiziranje materijalne štete.
Kome je neophodna Procena rizika od katastrofa?
Procenu rizika od katastrofa izrađuju i donose
- Republika Srbija, autonomna pokrajina, jedinica lokalne samouprave, subjekti od posebnog značaja za zaštitu i spasavanje, izuzev saveza, klubova i udruženja;
- Privredna drušstva, zdravstvene ustanove izuzev apoteka;
- Predškolske i školske ustanove i fakulteti za sve objekte u kojima borave deca, odnosno objekte u kojima se odvija nastava;
- Ustanove socijalne zaštite za objekte u kojima borave korisnici

Primer preliminarne identifikacije opasnosti
Privredna društva i druga pravna lica koja u svom sastavu imaju organizacione celine čiji su kapaciteti, obim i značaj delatnosti od posebnog značaja za privredu Republike Srbije iz oblasti energetike, telekomunikacija, rudarstva i saobraćaja, izrađuju Procenu rizika od katastrofa i za te organizacione celine.
Procenu rizika od katastrofa izrađuju i donose i pravna lica koja upravljaju poslovnim, trgovačkim, sportskim, ugostiteljskim i smeštajnim objektima i objektima za razonodu kapaciteta više od 100 lica, a ako su objekti namenjeni za boravak dece do 14 godina, nezavisno od kapaciteta.
Privredna društva i druga pravna lica koja nisu obuhvaćena st. 2-4 člana 15 izrađuju svoju procenu rizika od katastrofa na osnovu preporuke štaba za vanredne situacije jedinice lokalne samouprave zasnovane na proceni rizika od katastrofa jedinice lokalne samouprave na čijoj teritoriji se nalaze.

Plan zaštite od udesa
Planom zaštite od udesa definiše se organizacija rada i razrađuju zadaci privrednog društva, odnosno drugog pravnog lica u sprovođenju mera za sprečavanje udesa i ograničavanje posledica udesa na život i zdravlje ljudi, ekonomiju, društvenu stabilnost i životnu sredinu, u skladu sa Pravilnikom o načinu izrade i sadržaju Plana zaštite od udesa.
Obavezu izrade Plana ima privredno društvo, odnosno drugo pravno lice koje obavlja aktivnosti u kojima je prisutna ili može biti prisutna jedna ili više opasnih supstanci u količinama propisanim Pravilnikom o vrsta i količini opasnih supstanci na osnovu kojih se sačinjava Plan zaštite od udesa, uzimajući u obzir delatnost kojom se bavi, vrstu i količinu opasnih supstanci i objekte koje koristi.
Plan izrađuju privredna društva, odnosno druga pravna lica koja imaju ovlašćenje za izradu Plana. Privredno društvo i drugo pravno lice koje nema ovlašćenje angažuje drugo privredno društvo, odnosno drugo pravno lice, koje ima ovlašćenje.
Izdvojene reference

Opšta bolnica "Medigroup"
Urađena Procena rizika od katastrofa i Plan zaštite i spasavanja za najveću privatnu bolnicu u Beogradu.
Hotel "Xenon"
Urađena Procena rizika od katastrofa i Plan zaštite i spasavanja za hotel “Xenon” u Zemunu.
Hotel se sastoji od 27 soba, Spa centra i konferencijske sale.
