Pametna kuća
Pametna kuća, kao koncpet, se javljaju u modernom dobu. Pametna kuća koristi različite tehnologije kako bi za stanare pružila fleksibilnost, bezbednost i olakšanje svakodnenice.
Pametna kuća omogućava kontrolu i automatizaciju osvetljenja, grejanja (poput pametnih termostata), ventilacije, klima uređaja (HVAC) i sistema za bezbednost, kao i kućnih aparata poput veš mašina, rerne, frižidera i zamrzivača. Često se koristi Wi-Fi za daljinsko upravljanje i kontrolu, omogućavajući upravljanje kućnim uređajima sa udaljenosti putem interneta.
KNX sistem
KNX je svetski standard za pametne kuće i postoji već više od trideset godina.
KNX sistemi za pametne kuće i poslovne zgrade ne samo da nude bolju kontrolu i veću udobnost — KNX takođe značajno smanjuje potrošnju stalnim praćenjem i prilagođavanjem operativnih postavki za bilo koji uređaj koji je deo KNX mreže.
Koristi se za sve moguće primene u kući, obuhvatajući osvetljenje, kontrolu roletni, bezbednost, grejanja, ventilacije, klimatizacije, kontrole vode, upravljanja energijom. Takođe pruža mogućnost kontrole kućnih aparata, audio-a i drugo.

Projektovanje KNX sistema
Pravilno dizajniranje KNX projekta je važan element u uspešnoj realizaciji pametne kuće. Konfigurisanje topologije, šeme i adresiranje uređaja prema odgovarajućoj strukturi bitno je da bi sistem funkcionisao ispravno i pružio optimalne performanse i udobnost.
1. Analiza
Prvi korak naših inženjera je detaljna analiza potreba klijenta i zahteva sistema. To uključuje identifikaciju funkcionalnosti koje bi sistem trebalo da podrži, kao i specifične zahteve za svaku prostoriju ili oblast u kojoj će se sistem primeniti.
2. Izrada topologije
Na osnovu analize potreba, definiše se topologija sistema, odnosno kako će se uređaji povezivati i komunicirati unutar sistema. Ovo uključuje određivanje lokacija senzora, aktuatora i drugih uređaja, kao i razmatranje potrebnih magistralnih linija i rutera.
3. Izbor komponenti
Nakon što je topologija definisana, sledi izbor odgovarajućih KNX komponenti, uključujući senzore, aktuatore, kontrolne panele, rutere i ostalu opremu koji pružaju zahtevane funkcionalnosti.
4. Izrada projekta
Na osnovu prethodnih koraka počinje se projektovanje sistema. Tokom celog procesa obraća se pažnja na sve standarde i propise kao i specifičnosti okruženja.
Izdvojene reference

Institut BioSens
BioSens, istraživačko-razvojni institut za informacione tehnologije biosistema.
Teslaprojekt je, na novoj zgradi Instituta „BioSens“, projektovao:
- Automatsku dojavu požara
- Ambijentalno i evakuaciono ozvučenje
- Detekciju gasova
- Sisteme gašenja požara
- Video nadzor
- Kontrolu pristupa
- Automatiku (BMS, čiste sobe, prečišćavanje vode…)
- Kontrolu osvetljenja
Sistemi su realizovani sa opremom Siemens, Bosch (Protec), Loytec, …