Automatsko gašenje požara
Sistemi za gašenje požara su od ključne važnosti za zaštitu vašeg poslovnog prostora i ljudi koji ga svakodnevno koriste. Svaka zgrada je drugačija, a sistem za gašenje požara nije šablonski za svaki objekat. Vašem preduzeću je potreban sistem za gašenje požara posebno dizajniran za vas.
Ponosni smo što uslužujemo jedinstvene i složene potrebe naših klijenata u kritičnim infrastrukturnim industrijama koje uključuju, ali nisu ograničene na komercijalne, stambene, komunalne, avijacione, prehrambene usluge, ugostiteljstvo, petrohemiju, zdravstvo, poljoprivredu i vladu.
Naši stručnjaci kreiraju prilagođena rešenja za velika i mala preduzeća širom Srbije, a naša usluga pruža projektovanje sistema automatskog gašenja požara savršenog za vas.
Prednost sistema za automatsko gašenje požara
Glavna prednos sistema automatskog gašenje požara je u tome što eliminiše potrebu za ljudskom intervencijom. Ovo ne samo da smanjuje rizik po bezbednost, već je takođe idealno za gašenje požara u udaljenim ili manje dostupnim delovima zgrade ili imanja.
Štaviše, sistem za automatsko gašenje požara je posebno vredna investicija za industrije i kompanije koje sadrže zapaljive materijale ili robu visoke vrednosti.

Kako izgleda sistem za automatsko gašenje požara
Aktiviranje sitema se vrši automatski, preko sistema za dojavu i kontrolu gašenja. Nakon što ovaj sistem oceni da je došlo do požara (preko tzv. dvozonske zavisnosti, odnosno aktiviranja dva javljača u štićenom prostoru) vrši se alarmiranje u prostoru – akustično preko sirene i vizuelno preko panoa sa natpisom požar. Osoblju koje se nalazi u prostoru gde se desio požar, ostavlja se tzv. zatezno vreme od 30 sekundi da izvrši evakuaciju. Nakon toga alarmna centrala šalje signl (24 VDC; 0,2A) do solenoidnog elektro aktuatora, koji se nalazi na ventilu pilot boce. Ovaj aktuator otvara ventil, nakon čega kreće proces gašenja tj. ispuštanja gasa.
Pored automatskog aktiviranja sistema, preko javljača požara i alarmne centrale, odnosno ručnog mehaničkog aktiviranja na samoj pilot boci, sistem se može pokrenuti i preko ručnih tastera koji se nalaze ispred štićenog prosotra (tasteri su u kućištu crvene boje). Ovi tasteri šalju signal na alarmnu centralu nakon čega sledi proces koji je već opisan. U slučaju potrebe, u zateznom vremenu od 30 sekundi, moguće je izvršiti blokadu gašenja preko posebnog tastera koji se obično nalazi u samoj štićenoj prostoriji u kućištu plave boje. Ovi tasteri su ostavljeni za slučaj eventualnosti, npr. kada u roku od 30 sekundi kompletan personal nije uspeo da napusti štićeni prostor pa je potrebno obezbediti dodatno vreme za evakuaciju.
Razlika između Sistema za Automatsko gašenje požara i Sprinkler sistema
Koja je razlika između sprinklera i sistema za gašenje požara? Oba su dizajnirana da zaštite život i imovinu i obezbede dragoceno vreme za evakuaciju i dolazak vatrogasne službe. Razlika je jednostavna – sprinkler sistemi koriste vodu za gašenje požara, dok automatski sistemi koriste hemikalije, gas ili penu.
Koji je najbolji za vas zavisi od vrste zgrade u kojoj se nalazite i kakvu vrstu proizvodnje treba da zaštite. Iako je voda obično jeftinija i više dostupna, to nije dobro rešenje za lokacije na kojima se nalaze vredna sredstva kao što su muzeji umetnosti, objekti koji rade sa visoko opasnim materijalima ili restorani koji mogu iskusiti požar od zapaljenog ulja.
Glavne komponente sistema za gašenje požara
- Pokretanje požarnog alarma
- Svetlosna i zvučna signalizacija
- Monitoring sistem
- Alarma centrala
- Sistem dovoda potiskivača plamena
- Rezervno napajanje

Ispitivanje i sertifikacija
Sva oprema koja se koristi mora biti projektovana i testirana za rad u temperaturnom intervalu od – 20°C do 55°C.
Ispitivanje svih ugrađenih komponenti se vrši prema standardu SRPS EN 12094 i to:
- ventil na boci sa pripadajućim aktuatorom: SRPS EN 12094-4;
- manometar i indikator napunjenosti boce i početka gašenja: SRPS EN 12094-10.
Svi materijali, konstrukcije, instalacije i oprema i uređaji koji se koriste u cilju zaštite objekata od požara moraju imati važeće isprave o usaglašenosti, pojedinačne sertifikate kojima se dokazuje kvalitet ugrađenog materijala i opreme (deklaracije proizvođača)
Izdvojene reference

PEPCO
Projektovan sistem automatske detekcije i dojave požara za Pepco lanac prodavnica. Za deo objekata ugovorom predviđen i projekat sprinkler sistema za gašenje požara. Sistem automatske detekcije i dojave požara su projektovani za lokacije u:
- Subotica, Obrenovac, Niš, Ub, Kragujevac, Kruševac, Valjevo, Inđija, Kikinda, Šid, Čačak, Požarevac, Kula, Beograd, Vranje, Gornji Milanovac, Šabac i Novi Sad
Objekti za koje je, pored sistem dojave požara, projektovan i sistem gašenja nalaze se u:
- Beogradu, Kragujevcu, Kruševcu, Nišu i Valjevu
Hotel "Grand", Kopaonik
Moderan i udoban hotel Grand & Spa se nalazi na 1.770 metara nadmorske visine u samom centru Kopaonika.
Hotel sačinjava 240 soba, 5 kongresnih sala, 1800 m2 Spa centar, restorani, kuglana, teretana, garaža, …
Projektovani sistemi:
- Sprinkler sistem gašenja požara
- Upravljanje ventilacijom i odvođenje odimljava u garaži
